KANCELARIA ADWOKACKA
ADWOKAT ANNA STRUMPF-RYBICKA

opinie prawne, rozporządzenia, orzeczenia prawne

Adwokat Anna Strumpf-Rybicka

Sporządziła:
adw. Anna Strumpf-Rybicka

Co zwiększy szansę na sukces sprawy o alimenty na rzecz dzieci

Alimenty to obowiązek każdego rodzica i nie ma od nich ucieczki. Czasem ciężko jest o nie zawalczyć, dlatego niezbędne są argumenty, które przekonają Sąd o naszej potrzebie? Co zrobić, by się udało? Czy trzeba być po rozwodzie, a dziecko musi być niepełnoletnie?

Łatwo zasądzić, trudniej wyegzekwować – takie wpisy pojawiają się na forach dotyczących alimentów. W odpowiedzi na nie pojawiają się rady osób, które po swojego rodzaju walce już są. Niektóre napisane z wielkimi emocjami, niewiele wnoszącymi do dyskusji. Inne wyważone, pomocne. Jednak wszystkie z historią, popartą konkretnymi dowodami i sytuacjami. Choć sprawy o alimenty na rzecz dzieci do łatwych nie należą, to odpowiednie argumenty przekonają Sąd, że to właśnie dana kwota jest dla naszego dziecka niezbędna, oraz że nasza sytuacja nie cierpi zwłoki. Poniżej znajdują się wskazówki opracowane przez specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia ze sprawami alimentów. Jeśli zastosuje się odpowiednio do porad, nasza szansa na zdobycie alimentów wzrasta i idąc toczyć bój o pieniądze czujemy się pewniej.

Obowiązek alimentacyjny
Sąd w sprawie o alimenty uwzględnia potrzeby dziecka poparte konkretnymi sytuacjami oraz zarobkami osoby, którą do nich zobowiązuję. W momencie ukończenia 18 lat dziecko samodzielnie występuje w sprawie. Zaś gdy jest niepełnoletnie rodzic wnosi powództwo w jego imieniu.
Przepisy Kodeksu Cywilnego mówią, że obowiązek alimentacyjny spada na krewnych w linii prostej, a także na rodzeństwo. Najczęstszym przypadkiem jest obowiązek płatności alimentów dzieciom przez rodziców. Nie ma tutaj znaczenia czy rodzice są po rozwodzie czy żyli bez ślubu. Rodzic musi płacić dziecku alimenty do momentu aż dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Nawet jeżeli dziecko jest pełnoletnie i na przykład studiuje stacjonarnie (dziennie) to też może domagać się alimentów. Choć zdarzają się sprawy o alimenty na rzecz dzieci, gdzie są uznaje, że dziecko może przejść na niestacjonarny tryb studiów i podjąć pracę zarobkową, co automatycznie zwalnia rodzica z obowiązku płacenia alimentów.

Pozew pełen argumentów
Pamiętaj o tym, by poza wskazaniem kwoty, dnia wpłacania pieniędzy, i że to pozew o zaświadczenie alimentacyjne wypisać wszelkie argumenty. Przede wszystkim domagając się konkretnej kwoty, wykaż że osoba, która ma płacić alimenty jest w stanie to robić. Opisz dokładnie sytuację majątkową tej osoby, przedstaw, gdzie pracuje, na jakim stanowisku i skąd wynika twoje przekonanie, że taka ilość pieniędzy wystarczy. Dokonaj szczegółowych obliczeń wydatków, przedstaw dokładnie ile i na co musisz wydać pieniędzy w ciągu miesiąca. Jako załączniki przedstaw rachunki, twoje zaświadczenie o zarobkach (jeśli już pracujesz). Warto mieć też zeznania świadków, którzy potwierdzą sytuacje, w jakiej obecnie się znajdujesz. Pamiętaj, by do pozwu dołączyć kopię pisma oraz załączników, które otrzyma pozwany. Ważny jest także własnoręczny podpis.